Dlaczego warto mieć Plan Porodu? cz.1

Plan Porodu jest dokumentem, który każda Rodząca powinna mieć przygotowany przed porodem, a następnie powinien być on omówiony wspólnie z położną, która jest przy porodzie. Jest to nie tyle obowiązek ciężarnej, ile uświadomienie sobie jakie ma się prawa podczas porodu, połogu, czy postanowienia dotyczące noworodka.

W samym Planie Porodu powinny znaleźć się informacje, nie tylko dotyczące samego porodu, ale również plan wczesnego połogu, czy opieki nad noworodkiem. Jeśli poród będzie odbywał się w szpitalu warto mieć osobny formularz Planu Opieki na Noworodkiem ( jest to wyodrębniona część Planu Porodu, która dotyczy tylko noworodka), z którym zapoznaje się personel opiekujący się Maleństwem po porodzie.

Warto Plan Porodu dobrze przygotować, i poświęcić mu sporo czasu. Zachęcam, aby to nie była “obowiązkowa konieczność”, którą trzeba “odbębnić”. Wolę, jeśli para spodziewająca się dziecka i przygotowująca się do narodzin i połogu, dobrze przemyśli i zaplanuje cykl wydarzeń. Plan ma być dla przyszłych rodziców. W nim zawarte treści pozwolą przygotować odpowiednie rzeczy, które będą konieczne przy porodzie, również pozwolą na omówienie różnych sytuacji, które mogą mieć miejsce.
Dla osoby towarzyszącej jest tu też przestrzeń, gdzie warto przemyśleć jak pomóc rodzącej i jakiego to wymaga przygotowania, czy sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *